Porady

Jak przezwyciężyć strach przed prowadzeniem samochodu?

Strach przed jazdą samochodem, zaburzenie zwane amaksofobią, można pokonać siłą woli i ciężką pracą. Istnieją pewne terapie oparte na wykorzystaniu aplikacji i wirtualnej rzeczywistości, które pomagają w zwalczaniu lęku przez osoby dotknięte tym problemem. Niezależnie jednak od zastosowanej metody i przyczyny lęku, leczenie mające na celu uporanie się z amaksofobią zawsze opiera się na terapii psychologicznej i wymaga zatrudnienia psychologa specjalizującego się w tej fobii.

Co jest pierwszym krokiem do przezwyciężenia tej fobii?

jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest terapia ekspozycyjna, rodzaj terapii poznawczo-behawioralnej, która w tym przypadku przekłada się na pokonanie lęku poprzez prowadzenie samochodu. Wiąże się to nie tylko z interwencją psychologa, ale także instruktora bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jazda samochodem jako element terapii odbywa się stopniowo i w miarę możliwości w rzeczywistości, a nie poprzez wirtualną rzeczywistość, zawsze w sposób bezpieczny i kontrolowany. Dzięki temu zmniejsza się skojarzenie między tym, co generuje lęk, a negatywną reakcją emocjonalną. Na początku jest to trudne, ale wysiłek zostanie wynagrodzony małymi kroczkami. Ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego wyjaśnia, jak kontrolować pojazd i jego działanie, co pomaga również w przezwyciężaniu paniki.

Gdy strach nie staje się ekstremalny, a jedynie pojawia się w określonych okolicznościach lub z powodu braku prowadzenia samochodu od dłuższego czasu, warto zapisać się do szkoły jazdy, aby wziąć udział w zajęciach i przy wsparciu nauczyciela zmierzyć się z lękiem. W jego pokonaniu pomaga również to, że ktoś towarzyszy w pojeździe. Jeśli nie jest to możliwe, kierowca powinien jechać sam w miejscach bez ruchu i stopniowo poszerzać drogę aż do odzyskania pewności siebie.

Jako uzupełnienie tej terapii osoba dotknięta chorobą powinna codziennie przez 30-60 minut wykonywać ćwiczenia relaksacyjne (można je rozłożyć na kilka razy w ciągu dnia). Istnieje wiele technik, od medytacji czy relaksacji mięśni, po jogę czy hipnozę. Jeśli potrzebujesz więcej porad w zakresie radzenia sobie ze stresem, odsyłamy Cię do portalu psychiatryczny.pl

Similar Posts