Motoryzacja

Kto wynalazł samochód?

To, kto wymyślił pierwszy samochód wydaje się być jednym z największych pytań współczesnej historii. Wszyscy znamy jego niezaprzeczalną przydatność, a jednak, wierzcie lub nie, niewielu zdaje się obchodzić, kto stworzył jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków w historii ludzkości.

Wiele osób błędnie uważa, że to Henry Ford wynalazł pierwszy na świecie samochód. To zamieszanie wynika z faktu, że to Ford spopularyzował tę maszynę dla zamożnych i uczynił ją przystępną dla przeciętnego pracownika.

Ford nie był jednak  wynalazcą tego nowoczesnego cudu. W rzeczywistości Ford był mechanikiem samochodowym na długo przed uruchomieniem swojej mitycznej linii produkcyjnej. Co zaskakujące, to Leonardo da Vinci jako pierwszy stworzył szkic samobieżnego pojazdu bez konieczności stosowania trakcji zwierzęcej. Plany Leonarda są jednak tylko szkicami pomysłu, który nigdy się nie zmaterializował i stanowią część setek wynalazków geniusza, które nigdy nie zostały wprowadzone w życie. Zaskoczyła Cię te ciekawostka? Poznaj więcej interesujących faktów o samochodach: https://www.czterykolka.pl/5-niesamowitych-ciekawostek-o-samochodach-tego-nie-wiedziales

Wynalazca samochodu: spór historyczny

Samochód przypisuje się kilku wynalazcom, a historycy nie wydają się zgodni co do tego. Choć pierwszy patent na samojezdny pojazd napędzany silnikiem spalinowym należy do Niemca Karla Benza. Benzowi, w 1832 roku, udało się zmontować pojazd, który był napędzany wewnętrznym spalaniem silnika zasilanego benzyną. Jednak wiele lat wcześniej Francuz Nicolas-Joseph Cugnot ukończył w 1769 roku budowę pojazdu napędzanego parą. Pojazd Cugnota był niezwykle drogi, ciężki i trudny do prowadzenia.

Nie była to więc nigdy więcej niż nowość, która przyciągała uwagę, ale nie została pomyślana jako realne rozwiązanie w zakresie mobilności. Pojazd Francuza został wówczas pomyślany jako narzędzie do transportu ciężkich materiałów dla francuskiej armii. Nigdy nie został wdrożony, ponieważ został uznany za niepraktyczny i wymagał bardzo kosztownej logistyki związanej z wysiłkiem wojennym w porównaniu z pojazdami konnymi.

Karl Benz: Pierwszy silnik benzynowy

Niemieckiemu inżynierowi Karlowi Benzowi udało się połączyć nieudane wynalazki swoich poprzedników i wynalazł silnik czterosuwowy napędzany wewnętrznym spalaniem benzyny i powietrza.

Silnik napędzał otwarte nadwozie z ręcznie sterowanym kołem przednim i dwoma równoważącymi się kołami tylnymi. Jedną z największych umiejętności Benza była jego przedsiębiorcza wizja i pierwszą rzeczą, jaką zrobił, gdy jego prototyp zaczął działać, było opatentowanie go.

Samochody były maszynami o bardzo wysokim koszcie produkcji, które powstawały na zamówienie i były dostępne tylko dla wyższych klas społecznych. Cena samochodu mogła oznaczać sumę pensji robotnika na dwa i pół życia, czyli nie do udźwignięcia. Liczba samochodów na ulicach Europy wynosiła zaledwie kilkadziesiąt, ponieważ były one nabywane jedynie przez zamożnych jako symbol statusu.

Similar Posts