Motoryzacja Porady

Jak uniknąć aquaplaningu?

Podczas jazdy po mokrej drodze w czasie deszczu samochód jest narażony na aquaplaning.  Zjawisko to jest spowodowane utratą przyczepności pomiędzy kołami a powierzchnią drogi, co może mieć wpływ na prowadzenie pojazdu i bezpieczeństwo użytkowników drogi.

Przyczyny aquaplaningu

To zjawisko utraty przyczepności występuje zwłaszcza podczas jazdy po mokrej drodze na skutek działania deszczu i przy dużej prędkości. Istnieją dwa główne czynniki, które powodują aquaplaning.

Pierwszym z nich jest grubość warstwy wody, po której porusza się pojazd. Droga, na której jest dużo wody, zwiększy grubość tej warstwy, co zwiększy szanse na utratę kontroli podczas jazdy.

Z drugiej strony jest prędkość pojazdu. Jazda z dużą prędkością zmniejsza przyczepność opon, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia aquaplaningu. Ponadto, jeśli opony nie są w dobrym stanie, ryzyko jest jeszcze większe. Dlatego pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, aby zmniejszyć szanse na zaistnienie takiej sytuacji, jest wybór dobrych opon do pojazdu. W http://www.czterykolka.pl poznasz zasady, jakimi należy się kierować przy wyborze opon.

Utrata przyczepności spowodowana jest przesiąkaniem wody między oponą a drogą, co znacznie zmniejsza siłę tarcia, jaką pojazd wywiera na drogę. Utrata tej siły nie tylko uniemożliwia dobrą kontrolę nad kierownicą, ale także wpływa na efektywną jazdę.

Jak uniknąć aquaplaningu?

W deszczowe dni najlepszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze jest umiarkowanie prędkości. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania, a także nagłych zmian kierunku jazdy. Aquaplaning jest szczególnie częsty na krętych drogach, dlatego należy powoli hamować przed wejściem w zakręt i uważnie kontrolować układ kierowniczy.

Jednak na prostych odcinkach również można stracić przyczepność. W takich przypadkach najlepiej trzymać kierownicę nieruchomo i zwolnić pedał gazu.

Jak wspomniano wyżej, woda pod kołami zmniejsza tarcie między samochodem a podłożem, ale i tak pojazd będzie się stopniowo zatrzymywał, ponieważ traci bezwładność.

Podczas pokonywania zakrętów, oprócz powyższych czynności, ważne jest, aby skręcić kierownicę tylko na tyle, aby prześledzić ścieżkę zakrętu. Istotne jest, aby nie nadsterować, dopóki pojazd nie odzyska przyczepności. W przeciwnym razie możemy przyczynić się do utraty przyczepności i skończyć w wypadku.

Jazda po mokrej nawierzchni jest częstą przyczyną wypadków drogowych. Zachowanie spokoju i nie przekraczanie prędkości jest niezbędne, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Similar Posts