Motoryzacja

Dodatkowa nagrzewnica do samochodu

Praktycznie każdy samochód osobowy wyposażony jest system ogrzewania wnętrza. Dotyczy to zarówno nowych, jak i starszych modeli. Powód tego jest bardzo prosty. Komfort termiczny we wnętrzu samochodu jest ważny dla kierowcy, a technicznie bardzo łatwo jest go zapewnić, ponieważ czy tego chcemy, czy nie, samochód produkuje nadmiar ciepła. Jest go tak dużo, że samochody spalinowe muszą być wyposażone w specjalny system jego odprowadzania, czyli układ chłodzenia. Gdyby nie on, silnik spalinowy szybko uległby przegrzaniu i przestał działać. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby część tego ciepła wykorzystać do ogrzania wnętrza kabiny.

Konstruktorzy robią to poprzez odprowadzenie części rozgrzanego w silniku płynu chłodniczego do nagrzewnicy, zamiast do chłodnicy. Nagrzewnica grzejnik umieszczona jest zwykle na drodze powietrza wpadającego do kabiny, tak, aby mogło się ono ogrzać, zanim trafi do wnętrza samochodu. System ten jest na tyle sprawny, że nawet przy minusowych temperaturach jest w stanie z łatwością rozgrzać wnętrze samochodu do optymalnej temperatury.

Są jednak sytuacje, w których fabryczny układ ogrzewania samochodu nie jest wystarczająco wydajny i konieczne jest zamontowanie dodatkowej nagrzewnicy. Nie jest to jednak często spotykany problem. W sprawnym samochodzie dodatkowa nagrzewnica jest potrzebna, kiedy samochód porusza się w ekstremalnie niskich temperaturach. Jako przykład zastosowania dodatkowej nagrzewnicy można podać wyprawy polarne, które muszą zmagać się z wyjątkowo nieprzyjaznym środowiskiem.

W normalnych sytuacjach fabryczna nagrzewnica powinna bez problemu być w stanie odpowiednio rozgrzać wnętrze samochodu. Jeśli w przypadku twojego samochodu jest inaczej, to raczej powodem takiej sytuacji jest awaria. Na przestrzeni lat w nagrzewnicy zbierają się zanieczyszczenia i pojawia się korozja, przez co jej wydajność spada. Aby ją poprawić, możesz próbować ją wyczyścić, ale jest to rozwiązanie raczej tymczasowe i problem najprawdopodobniej powróci w kolejnym sezonie. Dużo bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana nagrzewnicy na nową. Element ten nie jest szczególnie drogi, a jego wymiana rozwiąże problem na całe lata.

Similar Posts