Porady

Wszystko, co należy wiedzieć o zakupie paneli słonecznych

Masz zamiar kupić panele słoneczne i szukasz informacji? Zrozumiałe, w ich gęstwinie trudno znaleźć właściwą drogę. Na rynku jest bardzo wiele paneli słonecznych, różnych oferentów, wiele informacji online, a do tego potrzeba jeszcze więcej niż tylko same panele słoneczne. Aby tę decyzję trochę ułatwić, zamieszczamy w tym artykule wszystko, co należy wiedzieć o zakupie paneli słonecznych. Znajdziesz tu nie tylko korzyści, jakie niosą ze sobą panele, ale również hurtowników, którzy oferują najlepszy stosunek ceny do jakości.

Po co inwestować w panele słoneczne?

Panele słoneczne to opłacalna inwestycja. Zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela. Zakup paneli nie jest tani, ale po kliku latach zwraca się z nawiązką. Inwestycja zwraca się po 7,5 roku. Wysokie koszty energii, z którymi mamy obecnie do czynienia, jeszcze bardziej skracają okres zwrotu.

Kiedy zainwestowane środki zwrócą się, energię słoneczną pozyskujesz bezpłatnie.

Jakie panele słoneczne warto kupić?

To, jakich paneli potrzebujesz, zależy od Twojej sytuacji. Masz płaski czy pochyły dach? Jakimi środkami dysponujesz? Jaka moc i sprawność jest Ci potrzebna? Jak szybko chcesz otrzymać zwrot z inwestycji w panele słoneczne?

Wydajność paneli słonecznych oznacza liczbę kWh (kilowatogodzin) produkowanych przez panele słoneczne. Ile kWh może wyprodukować panel słoneczny zależy od jego mocy. Moc wynosi najczęściej 350 Wp (watopików).

Przykład: 10 paneli słonecznych o mocy 350 Wp produkuje około 2975 kWh energii rocznie, zależnie od liczby godzin nasłonecznienia i intensywności światła.

Sprawność paneli słonecznych wskazuje ilość procentową dostępnej energii słonecznej, która może zostać zamieniona przez panele słoneczne w energię elektryczną. Sprawność zależy od wybranego panelu słonecznego. Przeważnie panele słoneczne o największej mocy zapewniają również największą sprawność.

Sprawdź, które panele mają najlepszy stosunek ceny do jakości w ESTG, u największego europejskiego dystrybutora zrównoważonych produktów energetycznych.

Jaki inwerter jest mi potrzeby?

Inwerter (falownik) zamienia pozyskaną energię słoneczną na użytkowe napięcie przemienne. Panele słoneczne produkują prąd stały, którego nie można wykorzystać w gospodarstwie domowym. Dzięki inwerterowi prąd stały zamieniany jest w prąd przemienny, który w gnieździe ma napięcie 230 V.

To, jakiego rodzaju inwertera potrzebujemy, zależy od paneli słonecznych, które zdecydowaliśmy się wybrać. Najważniejsze jest sprawdzenie mocy inwertera. Należy wybrać inwerter, którego moc jest o 10% niższa (lub maksymalnie 10% wyższa) niż moc paneli słonecznych.

Ważny jest również rodzaj inwertera, zwłaszcza kiedy nasze panele (częściowo) w ciągu dnia znajdują się w cieniu. Przy standardowym inwerterze łańcuchowym wyniki paneli będą gorsze, kiedy pojawi się cień. Przy instalacji mikroinwertera lub optymalizatora mocy można indywidualnie zoptymalizować wszystkie panele słoneczne, a panel, który znajdzie się w cieniu, nie ma ujemnego wpływu na pozostałe panele.

W hurtowni ESTG można znaleźć wszelkiego rodzaju inwertery i uzyskać porady.

Similar Posts