Motoryzacja

Auto właściwie wyposażone

Przepisy o ruchu drogowym w miarę zmieniających się realiów starają się nadążać za rzeczywistością. Zmienia się prawo i wymagania dotyczące umiejętności kierowców oraz stanu pojazdów, którymi poruszają się uczestnicy ruchu. Nasz tekst traktuje o tym, co trzeba mieć w samochodzie, by nie narazić się na konsekwencje prawne podczas kontroli drogowej.

Dokumenty – to takie oczywiste


Ostatnie regulacje zmieniły zasadniczo podejście do dokumentów, które powinien posiadać kierowca poruszający się autem po polskich drogach.
Ustawa podzieliła dokumenty na dwie grupy. Te, które trzeba posiadać bezwzględnie i resztę, występująca opcjonalnie.
Wymagane jest prawo jazdy. Natomiast dokumenty dotyczące samego przedmiotu transportu są wskazane jako opcjonalne. W dziale dokumenty dobrowolne znajdują się: polisa ubezpieczeniowa i karta rejestracyjna samochodu.

Przejdźmy do wyposażenia auta


Fizyczne wyposażenie samochodu wymagane podczas kontroli drogowej obejmuje:
– posiadanie zamontowanej na stałe czytelnej tablicy z numerami rejestracyjnymi tożsamymi z numerami znajdującymi się w dokumencie rejestracyjnym.
– gaśnica – sprawna i dopuszczona do użytkowania; niestety w przepisach brak jest uściśleń dotyczących atestacji sprzętu gaśniczego.
– wyposażenie obowiązkowe samochodu w Polsce obejmuje także element zapewniający bezpieczeństwo podczas przymusowych postojów awaryjnych w niezaplanowanych miejscach; trójkąt ostrzegawczy z materiałów odblaskowych jest niezbędnym elementem na stanie wyposażenia każdego samochodu.
– kamizelka odblaskowa – obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce nie obejmuje co prawda kamizelki z odblaskami, jednak w tej kwestii istnieje pewna sprzeczność w przepisach; właściwie niedointerpretowanie; kamizelka odblaskowa nie jest potrzebna nikomu, kto porusza się w terenie zabudowanym, jednak podczas wyjazdów poza miasto może się zdarzyć konieczność zatrzymania pojazdu i opuszczenia wnętrza kabiny; nie można tego dokonać bez kamizelki wykonanej z tkaniny o jaskrawych barwach i zaopatrzonej w elementy silnie odblaskowe, czyniące widocznym użytkownika nawet po zmroku.

Wyposażenie opcjonalne


Apteczka ze środkami podstawowej pomocy medycznej nie jest wymaganym elementem. Jeśli jednak znajduje się na pokładzie samochodu, powinna być wyposażona w podstawowe środki opatrunkowe i dezynfekcyjne, a także w środki zabezpieczenia osobistego dla udzielającego pomocy. Dobre praktyki stosowania pierwszej pomocy odradzają stosowania farmakologii na własną rękę.

Podstawową zasadą jest nie szkodzić, a w przypadkach braku umiejętności wykonywania bardziej skomplikowanych czynności związanych z pomocą dla poszkodowanego, za udzielenie pomocy uważane jest, pozostanie z ofiarą na miejscu zdarzenia i zabezpieczenie terenu wypadku.

Similar Posts